Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–R 10–17
Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–R 10–17

Tiina Tammetalu maalinäitus “Rooma”

Teadusraamatukogu 2. korruse galeriis on kuni 23. jaanuarini 2022 avatud Tiina Tammetalu maalinäitus “Rooma”.

1989. aastal Eesti Kunstiinstituudi maalijana lõpetanud Tiina Tammetalu (s 1961) on oma põlvkonna väljapaistvamaid abstraktse ekspressionismi esindajaid, kelle viimase kümne aasta valikust tehtud akrüülmaalide näitus „Rooma“ jätkab kunstniku Itaalia-teemaliste väljapanekute sarja. Rooma, Veneetsia, Itaalia Vahemere-äärne inspireerivad Tammetalu juba peaaegu veerandsada aastat, Apenniini poolsaare emotsionaalne õhustik, aastatuhandete vanune tsivilisatsioon, ajaloomälestised ja loomulikult loodus on tema üldistavate motiivikäsitluste peamised komponendid.

Intuitiivse maalijana püüab Tammetalu kiirelt tabada nähtu meeleolu, pigem spontaanselt kui kaalutletult sünnib ka tema kompositsiooni ülesehitus, kus peaaegu alati leidub siiski ka ruumi äratuntavale urbanistlikule või maastikulisele elemendile. Kuid abstraktsionistile tüüpiliselt pääseb kujundi jäädvustuses maksvusele esmajoones värv, sügavad hõõguvad punased, rohelised, ookrised pinnad, mis oma intensiivsuses justkui tungivad kahemõõtmelisest maalipinnast välja. Rõhutaksin aga veel üht tehnilist asja: kirkatooniline akrüülvärv ja recycling-papp sobivad omavahel suurepäraselt ning Tammetalu valdab akrüülmaali oskusi meisterlikult. Tema tööd mõjuvad värskelt, äsjalooduna, ja see ongi kiire alla prima tulemus. Võiks öelda, et meie ees on kuumad Rooma maastikud – ilma irooniata. See Tammetalu käekirjale omane pintslitõmme, millega ta kujundab Rooma-maalide faktuuri, iseloomustab kujukalt Heinrich Wölfflini klassikalist formalistlikku määratlust maalilise maali omadustest.  

Tiina Tammetalu Rooma sari asetub eesti maalikunstiajaloos pikka Itaalia-teemalisse perspektiivi. Kui räägin rahvuslikest kunstnikest, mainides vaid mõnda nime, algab see romantilis-akadeemilise Johann Köleriga ja liigub läbi impressionistliku Ants Laikmaa, ekspressiivse Konrad Mäe, realistlike Evald Okase ja Leili Muuga ning metafüüsilise Olev Subbi uusimpressionistliku Anne Parmastoni. Tammetalu sarjal, mis on kontseptuaalselt siiani work in progress, on selles nimekirjas juba tänaseks oma arvestatav koht. 

Näituse kuraator ja kujundaja on Harry Liivrand, plakati autor Rene Haljasmäe.