Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–R 10–17
Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–R 10–17

György Konkoly-Thege fotonäitus “Sotsiaalgrafiti”

Teadusraamatukogu galeriis on avatud ungari fotograafi György Konkoly-Thege näitus grafititest, mis kuulub Ungari-Eesti diplomaatiliste suhete 100. aastapäevale pühendatud kultuuriprogrammi ning on esimene ühistöö Tallinna Ungari Kultuuri Keskuse ja Akadeemilise Raamatukogu vahel. Viimastel aastatel tehtud 40 fotot dokumenteerivad tänavakunsti Budapestis, Berliinis, Veneetsias, Lähis-Idas, Ladina-Ameerikas jm.

György Konkoly-Thege on Ungari majandusteadlane ja 1995. aastast vabakutseline fotograaf. Tema pilte on rohkem kui 20 aasta jooksul avaldatud paljudes Ungari ajalehtedes ja ajakirjades. Ta teeb sageli pilte ka raamatute jaoks ning on avaldanud kalendreid, postkaarte, järjehoidjaid. Temalt on ilmunud eraldi album Indoneesia Bali saarest, lisaks sellele andis ta mõned aastad tagasi New Yorgis välja fotoraamatu Budapesti restoranidest, kohvikutest ja turgudest.

Grafiti kohta ütleb autor nii: „See oli olemas ka vanasti. Minu arvates võib grafitiks pidada isegi Altamira, Pompeji või Aserbaidžaani koopajoonistusi, kui tuua vaid mõned näited, või allkirju ja väikesi märke ajaloolistes kohtades. Igatahes võib grafitit leida üle kogu maailma, kuid on mõned populaarsed kohad, kuhu need on koondunud. Ma olen ka ise käinud mõnes neist, aga muidu pildistan neid igal pool, kus näen midagi huvitavat. Ütlen “huvitavat”, sest enamik graffiteid ei ole üldse kunstiteosed; enamasti on need lihtsalt suurte tähtedega kirjutatud värvilised tekstid. Mulle meeldivad Tšiili Valparaiso linna grafitid või need, mis on Londoni seintel, või Iisraeli ja Jordani jõe läänekalda vahelisel müüril või Berliini müürimaalid.“

Näitust vahendab Liszti Instituut – Tallinna Ungari Kultuuri Keskus.

Näituse kuraator on Harry Liivrand ja kujundaja Rene Haljasmäe.