Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–R 10–17
Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–R 10–17

Küpsised

Dokumendis on kirjeldatud küpsiste kasutamine Tallinna Ülikooli Akadeemlise Raamatukogu kodulehel www.tlulib.ee ja teistel veebilehtedel, mida Tallinna Ülikooli Akadeemline raamatukogu haldab (reserveerimine.tlulib.ee)

 

Mis on küpsis? 

Küpsis on väike tekstifail, mis salvestatakse veebilehe külastamisel Teie arvutisse või muusse seadmesse. Tekstifail sisaldab teavet, mida kasutatakse kindla veebilehe külastajate kasutajakogemuse parandamiseks. Küpsised salvestatakse veebibrauseri failikataloogi, veebilehe külastaja lõppseadme kõvakettale. Kui külastaja sama veebilehte uuesti külastab, siis tema veebibrauser loeb küpsist ja annab info tagasi veebilehele, mis algselt küpsise paigaldas. Küpsised ei ohusta veebilehe külastaja arvutit.

Missuguseid küpsiseid kasutab Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu ja mis eesmärkidel? 

1) Seansiküpsised
Need salvestuvad üksnes ajutiselt 
http://www.tlulib.ee/ veebilehe külastamise ajaks. Seansiküpsised säilitatakse kuni veebilehe külastaja hoiab veebibrauserit avatuna peale veebilehele sisenemist. Seansiküpsised tuletavad veebilehele meelde, et külastaja on teinud eelmisel lehel valiku, et soovib info korduvat sisestamist vältida.

2) Püsiküpsised
Need salvestuvad mingiks kindlaks ajaperioodiks. Soovi korral saate need ise seadmest kustutada. Püsiküpsiste eesmärgiks on:
veebilehitseja tuvastamine – küpsised, mis võimaldavad veebilehitseja äratundmist ja turvalisemat veebilehe kasutust;
kasutajastatistika ja -analüüs – küpsised, mis annavad teavet selle kohta, kuidas ja kui tihti Tallinna Ülikooli veebilehte kasutatakse, missugused on kasutajarühmad ja milliseid otsingutööriistu kasutatakse. 

3) Kolmandate isikute küpsised
Tallinna Ülikool kasutab oma veebilehel kolmandate isikute küpsiseid, näiteks Google`i küpsised, et suunata reklaame. Kolmandate isikute reklaamid kasutavad küpsiseid, mis salvestatakse lõppseadmesse, et hinnata reklaamide tõhusust ja individualiseerida reklaamide sisu, mida veebilehe külastajale kuvatakse.

Kuidas saab kasutaja küpsiste kasutamist muuta ja valida? 

Tallinna Ülikooli Akadeemlise Raamatukogu kasutatavad küpsised ei sisalda veebilehe külastaja isikuandmeid ja neid ei saa kasutada veebilehe külastaja isiku tuvastamiseks. Kui veebilehe külastaja soovib piirata küpsiste salvestamise lõppseadmesse või kustutada salvestatud küpsised, siis seda saab teha veebibrauseri sätete all. 

Aja jooksul võib Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu küpsiseid teenuse kvaliteedi parandamiseks uuendada ja kohandada. 

Kust saab lisateavet? 

Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu võrguressursside küpsisekasutuse töötlemise eest vastutavad infotehnoloogia osakonna töötajad. Kui Teil on küsimusi või ettepanekuid, võtke ühendust telefonil 6659 410 või e-posti aadressil tlulib@tlulib.ee