Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–R 10–15
Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–R 10–15

IUVENIS ARTE

ERKF Ene Graubergi allfondi stipendiaatide näitus teadusraamatukogu 1. korruse galeriis on avatud 7. detsember 2023 – 31. jaanuar 2024. Tule ja avasta inspireerivaid teoseid, mis pakuvad põnevaid vaatenurki kunstistipendiaatide loomingule! Ootame Sind külla!

Ene Graubergi allfond jagab stipendiume nii üliõpilastele kui jätkuõpinguteks noortele, kelle õpisuund on visuaalsed kunstid ja/või filosoofia. Näitusele on koondatud valik kujutava kunsti alal tegutsevate kunstnike loomingust – alates fondi esimesest stipendiumisaajast, Tartu Ülikooli tollasest noorest õppejõust, maalikunstnik ja semiootik Rauno Thomas Mossist (1977) kuni viimase stipendiaadini, Pariisis ja Londonis jätkuõpinguid lõpetava noore maalikunstniku Rebeka Vainoni (1995).

Rebeka Vaino trash-esteetikat ja modernismist pärit figuraalsust ühendavad värvierksad maalilõuendi palakad pole alusraamidele, vaid otse seinale kinnitatud, näitusekülastaja näeb neid kohe raamatukokku sisenedes. Sealsamas on ka Rauno Mossi neo-geo võtmes lahendatud kolm kubistlikku abstraktsiooni, mis suhestuvad XX sajandi modernismiga.

Stipendiaatidest on näitusel veel Londonis õpinguid ja töötamist ühitava Ruudu Ulase (1987) 4 ülimalt rafineeritud digitaalset printi argistest vaikeludest, mille esteetiline puhastumine kompaks otsekui religioosseid väärtusi.

Liisi Küla`lt (1989), kelle väljendusvahenditeks on video ja digitaalfoto, on näitusel kaks videot – “Valguse tants” ja “Keha mälu” ning fotoseeria “Laine, tõmme, kiirgus”.

Ene Grauberg oli Kunstiinstituudis minu filosoofiaõppejõud, nullindate alguses kutsus ta mind Akadeemia NORD kuratooriumisse, nüüd osalen Graubergi allfondi nõukogus. Aitasin Enel näitust ette valmistada ja kujundada, mu enda tööd on näitusel Ene palvel.

Täname näitusevõimaluse eest teadusraamatukogu direktor Andres Kollistit ja kunstnik Karl-Kristjan Nagelit näituse installeerimisel osutatud abi eest.

Jaan Elken
TÜ emeriitprofessor

Kõiki võib tahta, karta ja loota! Seda, mis tuleb, mitte keegi ei oota!
/B. Alver/

* Ainult haridus teeb vabaks! See oli selge juba antiikajal.
* Kuigi Archimedese ütelus „andke mulle toetuspunkt, ja ma kaalun üles kogu maakera“ oli algselt mõeldud eelkõige füüsika jaoks, siis tänapäeval võite selle toetuspunkti leida ka kunstist- ja moraali filosoofiast.
* Descartesi filosoofia põhimõttest „cogito, ergo sum“ – andke mulle toetuspunkt ja ma muudan maailma, saab selgeks, et suurim küsimus vabaduse teel ei ole mitte reeglites – neid on alati palju – vaid alustes, millest lähtuda.
* „Oh prantslased ….te olete vabad, kui teil jätkub mehisust olla vabad!“ Nii on kunagi öelnud Jean-Paul Marat.

Ene Grauberg Foto: erakogu

Neid erinevatel aegadel välja öeldud seisukohti ühendab tõsiasi, et haridus on eelkõige vabadus. Aeg-ajalt on minu käest küsitud: kuidas see Eesti Rahvuskultuuri Fondi allfondi asutamise idee tekkis ja võimalikuks sai? Olen seda ka iseendalt küsinud. Lühikene vastus on: eks ta ikka üks suur avantüür on olnud. Mõtlen avantüür’i all eelkõige seda, kui võtta aeg-ajalt midagi suurt ette, aga isegi täpselt teadmata: mis see peaks küll olema? Teisalt aga on Eesti Rahvuskultuuri Ene Graubergi nimelise allfondi loomine ilmselt ka kummardus nende paljude ja paljude noorte, minu endiste kunsti- ja filosoofiaüliõpilaste, aga ka õigusüliõpilaste ja teiste poole, kellega koos on seda pikka tõe ja vabaduse otsimise ja tunnetuse teed käidud. Mõistagi on sellele kaasa aidanud ka praegune aeg, mis on täis vabaduse kutset.

Lugupidamisega
Ene Grauberg
TLÜ emeriitprofessor

erkfenegraubergiallfond@gmail.com

Näitus avati ja uute stipendiaatide nimed avalikustati neljapäeval, 7. detsembril kell 17.00.

Stipendiumi said:

Mia Tamme – 2000 eurot magistriõpinguteks Hollandi Kunstiinstituudis artistic reseach erialal.

Triin Metsla – 1500 eurot doktoritöö kirjutamiseks Pariisi järgnevates teadusasutustes: Université Paris Cité, Terra Foundation for American Arti raamatukogu, Kandinsky raamatukogu ja arhiiv Pompidou keskuses, La bibliothèque de l’Institut national d’histoire de l’art (INHA).

Kris Kool – 1000 eurot õpinguteks Hollandis Hanze Minerva Kunstiakadeemias disaini erialal.

Palju õnne uutele stipendiaatidele!

Avamine meedias:
ERR: “Pildid: Ene Graubergi fond kuulutas välja uued stipendiaadid ja avas näituse.
Eesti Päevaleht: “FOTOD | Ene Graubergi fond jagas noortele kunstnikele stipendiume ja avas näituse.