Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–R 10–17
Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–R 10–17

Näitus “Eesti ja Arktika”

Akadeemilise Raamatukogu ja Eesti Meremuuseumi koostöös valminud suurnäitus „Eesti ja Arktika“ tutvustab raamatukogu galeriis ja II korruse vitriinides põhjanaba, põhjarahvaste ja Põhja-Jäämerega piirnevate alade avastamise ajalugu, nende geograafiat, etnograafiat ja kunsti. Näituse ajendiks on aga Eesti Vabariigi soov saada Arktika Nõukogu liikmeks, sest Eestil on Arktika uurimisloos pikaajaline kogemus, mis ulatub tagasi 19. sajandi algusse. Eestis sündinud baltisaksa meresõitjad, kes olid Vene keisririigi teenistuses, uurisid vastavat piirkonda juba üle 200 aasta tagasi ning nimed nagu Adam Johann von Krusenstern, Otto von Kotzebue, Ferdinand von Wrangel, Leopold von Schrenck või Eduard von Toll on maailmakuulsad. Kõigi nende töid tutvustatakse ka näitusel.

Näituse põhirõhk on temaatikat käsitlevatel raamatutel, eesmärgiks anda läbilõige mõlemas asutuses leiduvatest rikkalikest Arktika-teemalistest trükistest nii Eestis kui mujal. Vanimad haruldased trükised pärinevad 18. sajandi algusest, tutvustades Gröönimaad. 19. sajandi suuri gravüüridega kaunistatud valdkonnakäsitlusi saksa ja vene keeles täiendab eestikeelne õppe- ja teaduskirjandus 20. ning 21. sajandist. Liigendatud raamatutevalik aitab orienteeruda erinevates teemades või nimekate uurijatega seotud töödes (näiteks väljapanek Fridtjof Nanseni või Roald Amundseni kohta).

Väljapaneku visuaalse osa moodustavad jakuudi, evengi, handi-mansi etnograafilised esemed (morsapeenisest nooleotsad, põhjapõdra nahast dolgaani lasso, hülgenahast poi jm) ja kohaspetsiifilised suveniirid (karusnahast nukud jm), polaarekspeditsioonidel osalenud kunstnike Lemming Nageli ja Heitti Polli maalid ning Roman Matkiewizci karikatuurid.

Näitus on avatud 31. maini 2021.

Näituse koostajad on ajaloolased Harry Liivrand (Akadeemiline Raamatukogu) ja Katrin Savomägi (Eesti Meremuuseum/Polaarklubi).

Näituse kujundaja ja plakatiautor Rene Haljasmäe.

Tänud: Eesti Polaarklubi, Andres Kollist, Aimar Ventsel, Liivo Niglas

Esimest korda galerii ajaloos saab näitust vaadata online’s, dokumentaalfilmi „Eesti ja Arktika“ kaudu, mille autor on põhjarahvaid palju dokumenteerinud filmirežissöör Riho Västrik . Filmis kõnelevad väljapanekust näituse ajaloolastest kuraatorid Katrin Savomägi (Eesti Meremuuseum/Polaarklubi) ja Harry Liivrand (Akadeemiline Raamatukogu) ning raamatukogu direktor Andres Kollist.