Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–R 10–17
Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–R 10–17

Näitus “Nansen”

Märtsikuu lõpuni on teadusraamatukogu galeriis ja baltika lugemissaalis avatud näitus “Nansen”, millega tähistame Eesti ja Norra diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva.

Nansen ja Norra … Need kaks sõna kõlavad nagu sünonüümid. Eesti ja Norra diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva tähistab TLÜ Akadeemiline Raamatukogu kolme üksteisega läbipõimunud näitusega „NANSEN“ maailmakuulsast Norra meresõitjast ja polaaruurijast ning diplomaadist Fridtjof Nansenist (1861–1930). Galeriis on Norra saatkonna vahendusel Oslo FRAM-muuseumist saabunud suur fotonäitus Fridtjof Nanseni uurimisretkedest ning ühiskondlikust tööst; galerii vitriinides on Eesti Rahvusarhiivist pärit valik kodakondsuseta isikutele (peamiselt Eestisse Venemaalt põgenenud venelased ja juudid) antud nn Nanseni passe 1920.-1930. aastatest. Lisaks leiab sealt ühte Eesti erakogusse kuuluva Nanseni originaalkirja Inglise sõjaväeatašeele Robert Gooddenile Tallinna (tema juures Tallinnast läbisõidul peatus Nansen juulis 1920 mitu päeva).

Baltika lugemissaalis on aga näitus raamatukogule kuuluvatest Nanseni raamatutest: Akadeemilises Raamatukogus leidub Nanseni raamatuid alates 19. sajandi viimasest veerandist kuni selle sajandi trükisteni välja. Vanimad norra- ja saksakeelsed trükised pärinevad 19. sajandi lõpust, kuid eriti tähelepanuväärne on, et Fridtjof Nansenit tõlgiti juba tollel sajandil ka eesti keelde.

Näituse koostas Harry Liivrand, kujundas Rene Haljasmäe. Suur tänu koostööpartneritele: Norra saatkond, Eesti Rahvusarhiiv, Pekka Erelt.